קיבוץ רביבים 08-6562511

אורוות רביבים

01/06/2017

אורוות רביבים    

בקיבוץ רביבים שבנגב ממוקמת חוות סוסים לרווחת כל תושבי המועצה האזורית רמת הנגב והאזור (ירוחם, דימונה ומצפה רמון). בחווה מתקיימים כמה סוגי פעילות: טיפול בילדים עם צרכים מיוחדים באמצעות הרכיבה והסוס, חוגי רכיבת ספורט (אינגליש) בכמה רמות שונות ושיעורי רכיבה פרטניים.


החזון שלנו

לעזור לכל אדם שזקוק ברמת הנגב והסביבה, באמצעות הרכיבה ולשפר את איכות החיים שלו על ידי חשיפתו ל"חבר" סוס ולספורט הרכיבה.


להיות מקום מפגש לאנשי מקצוע ומרכז לימוד ובכך להיות מקור לתעסוקה באזור.


                                    


אנחנו מטפלים בשיטות שונות הכוללות וולטינג טיפולי, רכיבה על שמיכה, עבודה בראונדפן ומהקרקע, רכיבה תחרותית, ומשחקים. הצלחת הטיפול נבנית על הקשר של המטופל לסוס ולמדריך.

                                           


כיום פעילים בחווה כ-160 ילדים, מתוכם כ-90 ילדים מגיל 4 עד 16 אשר מקבלים טיפול המוכר ע"י קופות החולים. הטיפול מתמקד בקשיים כמו לקויות למידה, בעיות התנהגות, היפראקטיביות, דימוי עצמי פגוע ו/או מגבלות פיזיות והתפתחותיות שונות. החשיפה לסוס והאתגרים בטיפול וברכיבה גורמים לילדים לחוש תחושת הצלחה ומסוגלות ובכך מחזקים את הדימוי העצמי. בנוסף גורמת תנועת הסוס לגיוס שרירי הגוף ולחיזוקם. כך הרכיבה בסביבה לא טיפולית היא אמצעי לשיפור יכולות פיזיות ורגשיות. הרכיבה הטיפולית משפרת:

·         הערכה עצמית, ביטחון עצמי ושליטה עצמית

·         שיווי משקל, חוזק ויציבה

·         קורדינציה, וטווחי תנועה מפרקית

·         מוטוריקה עדינה וגסה

·         אוצר מילים והבעה

·         יכולות תקשורת חברתית ועצמאות

·         מהווה מקור למודלים חיובים לחיקוי

·         מלמדת חשיבות והכרה בגבולות והתנהגות ראויה

·         מקום של קבלה והצלחה

·         סביבה בטוחה של למידה

רוב הילדים אשר מקבלים טיפול, לומדים בשיעורים פרטניים לפי תוכניות המותאמות להן באופן אישי. בשיעורים הם יוצרים קשר עם הסוס והמדריך שלהם. הצלחת הטיפול היא פונקציה של הקשר החם שנוצר בין הילד, המדריכה והסוס. הילדים נחשפים לטיפול בסוס ולסביבתו משום שהעבודה באורווה היא חלק חשוב הן מבחינה פיזית והן מבחינה חינוכית. הרכיבה נעשית עם מגוון אמצעים: אוכף ספורט, אוכף לרכיבה מערבית, שמיכה וחבק וולטינג- לצורך רכיבה והתעמלות על הסוס (לפי הצורך של הילד). בנוסף הילדים לומדים סייסות ועבודה עם הסוס בראונדפן. רוב הרכיבה נעשית במגרש רכיבה אבל לפעמים יוצאים עם הילדים לסביבה הקרובה של האורווה. לא מעט ילדים משולבים בקבוצות של רכיבת ספורט הקיימת לצד הרכיבה הטיפולית. לא מעט ילדים אשר התחילו ברכיבה טיפולית מוצאים את דרכם לספורט התחרותי.

החווה היא מוקד מפגש חשוב עבור הילדים. בדרך כלל הם מגיעים לחווה בצהריים עם הסעות בית הספר, ונשארים שעות ממושכות כדי לטפל בסוסים, לא רק בזמן השיעור. הם מנקים את התאים יחד ומאכילים את הסוסים.

                                                


צוות החווה כולל שלוש נשות מקצוע (מדריכות מוסמכות) ומנהלת אדמיניסטרטיבית, כולן תושבות רמת הנגב. בגלל הדרישה הגדולה בטיפול, יש צורך ממשי להגדיל את הצוות וכעת מחפשים עוד מדריכים/ות לרכיבה טיפולית אשר יכולים לגור ברמת הנגב.

על כן מהווה החווה מקום עבודה מיוחד עם פן של שליחות עבור תושבי האזור.

 

הרחבת הפעילות באורוות רביבים ברמת נגב היא צורך חיוני שאין לו תחליף באזור כולו.

חסר רכיב