חסר רכיב

רות רענן

רות רענן
-
21.01.1928 - 2015

רות רענן

בת זהבה ובנימין יונגרמן

 

נולדה ב-21.01.28 בעיר קלוש שבפולין. כפעוטה עברה עם משפחתה לגור באסן שבגרמניה והמשפחה חיה שם ברווחה יחסית. כשעלו הנאצים לשלטון חזרה המשפחה לפולין לצורך התארגנות לעלייה לארץ.

רותי היתה בת 6 כשהגיעה עם משפחתה לחיפה, ולאחר תקופה של קליטה החלה ללמוד בבית ספר. בכיתה ב' החליטה המחנכת שעליה להחליף את שם משפחתה לשם עברי ומעתה היא תיקרא רות רענן. כנערה למדה רותי בבית הספר התיכון של ויצ"ו והשתלבה בתנועת הנוער המחנות העולים. ביחד עם חבריה מהתנועה היא התגייסה תחילה לפלי"ם – הזרוע של הפלמ"ח שתפקידה היה לעזור בהעברת העולים מהאניות אל הארץ, ואחר כך לגדוד הראשון של הפלמ"ח.

רותי שירתה בזמן המלחמה כאפסנאית ובהפוגה השנייה היא נשלחה לקורס חובשות. לאחר מכן ירדה עם חבריה מהמחנות העולים לנגב. לקראת סוף המלחמה הגיע טבנקין אל הנגב ושכנע את חברי הקבוצה שנקראה "מעוז א", להתיישב ברביבים. הם הגיעו לרביבים בינואר 1949 והיו חיזוק גדול ומשמעותי לחברי רביבים ששרדו בקושי רב את המלחמה.

ברביבים הכירה רותי את כושי, וביוני 1950 הם נישאו. השניים החליטו להחליף את שם משפחתם לרענן - השם העברי שאותו קיבלה רותי בהיותה בכיתה ב'.

לאחר החתונה יצאה רותי לקורס טיפול בתינוקות בחיפה, וכשחזרה עבדה בבית התינוקות.

בינואר 1952 נולדה הבת עירית, ועם כניסתה של עירית לבית התינוקות החלה רותי לעבוד במחסן הבגדים.

בספטמבר 1955 נולדה תמר, וביוני 1959 נולד אסף. לאחר מכן למדה רותי בי"ס לאחיות בבאר שבע ושימשה כאחות ברביבים במשך שנים רבות.

בהמשך השנים אמצו רותי וכושי את עזרא צחור שהגיע לרביבים כנער צעיר.

השנים הראשונות ברביבים היו קשות, אך היו אלה השנים שבהן הקימה רותי את משפחתה והצליחה במעשיה. בשעות הפנאי אהבה רותי לקרוא ספרים, לסרוג ולתפור. היא הכינה אינסוף מתנות מעשה ידיה לתינוקות שנולדו לשכנים ולחברים.

 

נכדיה: יפעת וליאור; מור, אלה ונטע; ג'ול וג'ורדן; ליבנה, עפרי ואילון

 

עירית נספתה בכינרת שנת 1983. כושי הלך לעולמו ב-2001 לאחר מחלה ממושכת ומאז עזבו אותה כוחותיה. תמר נפטרה מסרטן ב-2015, ומאז נעטפה רותי בשתיקה.

חסר רכיב