עלונים
מעלון לעלון
דוא"ל של העלון: alon.revivim@gmail.com העורך הזמני: מאירקה לוין
השבוע, ביום רביעי יצוין 'יום ירושלים'.
לפני 43 שנים פרצה מלחמת ששת הימים ששינתה את פני המדינה ללא הכר. המלחמה הקצרה שהסתימה בניצחון מוחץ, הביאה לאיחודה של ירושלים. מאז אותו יום בו הודיע מוטה גור ז"ל, מפקד חטיבת הצנחנים שהשתתפה בכיבוש העיר: "הר הבית בידינו" – אנחנו מתמודדים עם התסבוכת הפוליטית הבלתי פתורה, מול העומס ההיסטורי והרגשי של אותו יום גורלי.
ליום זה מוקדש חלק מהעלון.
העלון הבא יצא לאור ויחולק לתאים בערב שבועות.
 
זאת ירושלים – מאירקה לוין
מה רבו פניה של ירושלים. לכל אחד מאיתנו ירושלים שלו: מי שנולד בה וזוכר
לה חסד ילדותו, מי שנלחם עליה ועל הדרכים אליה במלחמת השחרור ובמלחמת
ששת הימים וזוכר את הנופלים.
מי שהדריך בקומונה בתנועת הנוער וזוכר אותה חצויה, כשעל חומת העיר
העתיקה לגיונרים עוינים וחמושים, מי ששרת אז ב'קו העירוני' או בהר הצופים,
שהיה מובלעת ישראלית בשטח ירדני.
לנעמי שמר ז"ל, ירושלים של זהב ולאולמרט ירושלים של כסף.
כשאנו מגיעים אליה, יש למי מאיתנו הרגשה שהנה, נביאי ישראל חוצים פה את הכביש. אחרים מתרגשים מאתריה הקדושים לכל הדתות. יש נפעמים מגגותיה ורואים את דוד המלך צופה מארמונו אל גג ביתה של בת שבע הרוחצת באמבט.
מה לא עבר עליה ב-3000 השנים האחרונות. ידיים רבות אחזו בה: מהיבוסי לידי דוד המלך, מדוד המלך לשלמה בונה המקדש והלאה לשושלת בית דוד עד חורבן בבל. אח"כ שיקומה ע"י עזרא ונחמיה ושאר עולי בבל בחסות כורש, המלך הפרסי. בניית בית המקדש השני, השתלטות היוונים, תחילה אלכסנדר הגדול ואח"כ יורשיו לבית סילקוס וביניהם אנטיוכוס שגזר עליה גזירות והובס ע"י החשמונאים שהחלו לשלוט בה עד שהורדוס, בחסות רומי, ירש אותה ובנה בה היכלות לתפארת כולל 'רמונט' גדול מימדים לבית המקדש (מי שראה את האבנים הענקיות במנהרת הכותל מבין את גודלה של הבניה).
לאחר שהתהלך ברחובותיה ונצלב בה מורד דתי בשם ישוע – היא נכבשה ונהרסה ע"י טיטוס הרומאי ששרף אותה, גרש והגלה את היהודים שנותרו בה לאחר הקרבות. את הרומאים החליפו הביזנטים, הצלבנים, הערבים וממשיכיהם העותמנים. אלה האחרונים בנו את חומותיה המוכרות לנו היום. ושוב העיר החליפה ידיים – כשהבריטים כבשוה במלחמת העולם הראשונה.
מתש"ח אנחנו והירדנים חולקים בה עד 1967 כשכולה הפכה להיות עיר אחת, למודת ניסיון הצוחקת על פוליטיקאי הארץ הזאת ומכינה לנו עוד הפתעות ותהפוכות.
במשך אלפיים שנות גלות היא היתה משאת נפש עד כלות: "ציון הלא תשאלי לשלום אסירייך" בכה אליה ממרחקים יהודה הלוי. הרצל פגש בה את וילהלם קיסר גרמניה וחזר ממנה חולה אכזבה. מונטיפיורי, השר והגביר היהודי, השאיר בה חותם של בניה.
יש ירושלים החרדית מכיכר השבת וחניון קרתא, ירושלים של הפנתרים השחורים, ירושלים התרבותית עם מוזיאון ישראל ובו היכל הספר והמגילות הגנוזות, ירושלים של פסטיבלים וחתנים (פרס ישראל, חידון התנ"ך) ויש בה, ויש בה – זאת ועוד ירושלים.
ויפה אמר דוד המלך, תהילים קכ"ב:
mazkirut@revivim.co.il  קיבוץ רביבים ד.נ. חלוצה 85515, טלפון: 086562511, פקס:086562240